A végbélsérv, rectokele a hátsó hüvelyfal hüvelybe boltosulásakor alakul ki. Veleszületett kötőszöveti gyengeség, vagy nem megfelelően ellátott hüvelyi szülési sérülés kapcsán alakul ki.
Méheltávolítás, vagy helytelenül kivitelezett hüvelyplasztika után kialakult formáját másodlagos végbélsérvnek nevezzük.
Tüneteit a haspréskor a hátsó hüvelyfalat a hüvelybe domborító végbél okozza. Nehezített székletürítés, egyes esetben csak a sérv ujjal visszanyomása után kivitelezhető székelés a vezető tünet. Korai stádiumában megelőzheti hüvelyi idegentest érzés vagy húzó, alhasba, végbélbe sugárzó fájdalom. Előrehaladott formájában a hüvelybemenet elé domborodó, ujjal tapintható végbélsérv, rectokele alakul ki. A végbélsérv ritkábban széklet inkontinenciát is eredményezhet.
Gyakran társul hólyagsérvvel és méhsüllyedésel.
Diagnózisa nőgyógyászati vizsgálattal állítható fel. Megtekintés és bimanualis vizsgálat határozhatja meg a végbélsérv mértékét és a kezelés típusát. Korai stádiumban a gátizom torna, helyi ösztrogén kezelés, hüvelyi kocka pesszárium, hüvelygyűrű vagy elektrostimuláció lényeges javulást eredményez. Amennyiben a konzervatív kezelés már nem hatékony, műtét válik szükségessé. A hátsó hüvelyplasztika során a hátsó hüvelyfal izmait szűkítjük, felette a tágult hüvelyfalat babér metszéssel plasztikázzuk. Ez a műtét helyi érzéstelenítésben is elvégezhető. Súlyosabb vagy recidiváló típusában hüvelyi háló vagy a medence fenék izmait inait rögzítő háló beültetésére kerül sor, melyet már Magyarországon is végeznek laparoszkóppal. Minden műtét után a rendszeres gátizom torna nélkülözhetetlen a kismedence anatómiájának és funkciójának helyreállításához.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos