Rectokele, végbélsérv tünetei kezelése
Méheltávolítás, vagy helytelenül kivitelezett hüvelyplasztika után kialakult formáját másodlagos végbélsérvnek nevezzük.
Tüneteit a haspréskor a hátsó hüvelyfalat a hüvelybe domborító végbél okozza. Nehezített székletürítés, egyes esetben csak a sérv ujjal visszanyomása után kivitelezhető székelés a vezető tünet. Korai stádiumában megelőzheti hüvelyi idegentest érzés vagy húzó, alhasba, végbélbe sugárzó fájdalom. Előrehaladott formájában a hüvelybemenet elé domborodó, ujjal tapintható végbélsérv, rectokele alakul ki. A végbélsérv ritkábban széklet inkontinenciát is eredményezhet.
Diagnózisa nőgyógyászati vizsgálattal állítható fel. Megtekintés és bimanualis vizsgálat határozhatja meg a végbélsérv mértékét és a kezelés típusát. Korai stádiumban a gátizom torna, helyi ösztrogén kezelés, hüvelyi kocka pesszárium, hüvelygyűrű vagy elektrostimuláció lényeges javulást eredményez. Amennyiben a konzervatív kezelés már nem hatékony, műtét válik szükségessé. A hátsó hüvelyplasztika során a hátsó hüvelyfal izmait szűkítjük, felette a tágult hüvelyfalat babér metszéssel plasztikázzuk. Ez a műtét helyi érzéstelenítésben is elvégezhető. Súlyosabb vagy recidiváló típusában hüvelyi háló vagy a medence fenék izmait inait rögzítő háló beültetésére kerül sor, melyet már Magyarországon is végeznek laparoszkóppal. Minden műtét után a rendszeres gátizom torna nélkülözhetetlen a kismedence anatómiájának és funkciójának helyreállításához.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos