Nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok jelentőségét. Az alábbi írásomban összefoglalom azokat az eljárásokat, amelyek segítségével időben tudunk diagnosztizálni számos, elsősorban a nőket érintő megbetegedést.
Az első helyen a nőgyógyászati vizsgálatok állnak. A méhnyak cytológia, ha az előző évben eltérést nem mutatott, évente javasolt. A semmilyen tünetet nem mutató méhnyak rákmegelőző állapotokra de a korai rákra is ez a cytológiai szűrővizsgálat deríthet fényt. A nőgyógyászati vizsgálat részeként történik egy kismedencei ultrahang vizsgálat is, amely myoma, cysta, endometriosis, méhűri polyp, PCOS, de akár rosszindulatú nőgyógyászati daganatok kimutatására alkalmas fájdalmatlan és ártalmatlan vizsgálat. A nőgyógyászati alapszűrésen kívül még számos egyéb vizsgálat elvégezhető a nők egészségének megőrzése érdekében.
1. HPV tipizálás
HPV fertőzés jelenlétét néha jelzi a cytológiai vizsgálat. Ilyenkor általában már kóros leletet ad a méhnyak cytológiai lelet is, ezért a kontroll cytológiai mintavétel mellé (3-6 hónap múlva) javasoljuk a HPV tipizálást is, amely számos onkogén HPV törzs jelenlétére deríthet fény. Az alapszűrésnek nem része a HPV tipizálás, de kérésre bárkinél elvégezzük a vizsgálatot. HPV pozitivtás és negativ cytológiai eredmény esetén cytológia fél év múlva, HPV teszt 1 év múlva javasolt. Nem lehet eleget hangsúlyozni a HPV elleni vakcina fontosságát sem!
2. STD (nemi úton terjedő betegségek) vizsgálata
A nemi úton – de a vizsgált kórokozók egy része egyéb úton is – terjedő kórokozók kimutatása szintén fontos feladata a nőgyógyásznak. Mivel ezek a fertőzések sokszor tünetmentesek, krónikus formában is előfordulnak, későn diagnosztizálva krónikus kismedencei gyulladást, meddőséget, visszatérő kismedencei fájdalmat okozhatnak. Nem beszélve arról, hogy a kórokozók a partnernél is panaszokat okozhat, a fertőzést pedig mindkettőjük kezelése nélkül oda-vissza adhatják egymásnak. Az STD által vizsgált kórokozók, Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma, Gonorrhoea alap tenyésztéssel nem mutatható ki, STD szűréssel igen. A teszt Candida, Gardnerella, Trichomonas jelenlétére is fényt deríthet. Az STD tesz fenti speciális vizsgálatok mellett tartalmaz egy általános baktérium, gomba tenyésztést és egy hüvelyváladék mikroszkópos kenetvizsgálatot is.
Egyes STD betegségek kimutatása vérből történik. AIDS, Hepatitis B, Hepatitis C, Syphilis kimutatásához egy vérvételre van szükség.
3. Női hormonvizsgálatok
Menstruációs zavarok, meddőség, pajzsmirigy működési zavar, korai petefészek kimerülés, PCOS, korai menopausa, menopausa kivizsgálására számos női hormonpanel létezik. Endokrinológus bevonásával a hormonális rendellenességek időben diagnosztizálhatók és szükség esetén kezelhetők. Fontos, hogy a női hormonpaneleket a ciklus bizonyos napjain kell vizsgálni, ezért vérvétel előtt mindíg konzultáljanak nőgyógyászukkal.
4. Tumormarker vizgálatok vérből
Általában nem specifikus vizsgálatok, pl.: a petefészek tumormarkerek nem a daganat korai megjelenésének jelzésére, hanem a kezelést követő nyomon követésre alkalmasak. Mindenesetre petefészek, tápcsatorna, gyomor, vastagbél, hasnyálmirigy, máj, tüdő, rosszindulatú daganatinak vizsgálatára alkalmas szűrőcsomagok léteznek. Pozitiv lelet esetén feltétlenül el kell kezdeni a további kivizsgálást.
5. Trombózis panel fogamzásgátló szedés elkezdése előtt
Már rendelkezésünkre állnak olyan laborvizsgálatok, amelyek örökletes véralvadást, fokozott trombózis hajlamot kimutató génmutációkat jeleznek. Mivel a hormonális fogamzásgátló önmagában is fokozza a trombózis hajlamot, ezen génmutációk ismerete nagyon fontos, mielőtt hormonális fogamzásgátló szedését kezdené. Trombózis panel vérből ezen gyakoribb mutációkat vizsgálja.
Trombózis panel: V-ös faktor Leiden mutáció, Protrombin 20210A allél, MTHFR (c.C677T polimorfizmus)
6. Emlő szűrővizsgálatok
Az emlőrák az egyik leggyakoribb rosszindulatú megbetegedés. Szűrésére népegészségügyi program keretében – 45-65 év között 2 évente behívás alapján – kerül sor mammographias emlővizsgálattal. Ezen kívül panasz, kóros tapintási lelet, egyéni elbírálás, kockázatok, családi halmozódás, BRCA pozitivtás alapján vézeznek emlő szűréseket. 15 éves kortól havonta önvizsgálat, panasz esetén képalkotó, első lépésben ultrahang javasolt, innetől kezdve a vizsgálatot végző radiológus szakorvos dönti el a további teendőket. Az ultrahang valóben nem helyettesíti a mammographiát, de nem jár sugárterheléssel, ismételhető, az önvizsgálatnál precízebb módszer, a fiataloknál az önvizsgálatnak hasznos kiegészítője. Magyarul a semminél több. Itt említeném meg az emlő tomoszintézist, amely egy részletgazdagabb új eljárás, amely már számos centrumban elérhető vizsgálati módszer. Pozitiv lelet esetén CT, MRI, csont szcintigráfia egészítheti ki a képalkotó vizsgálatokat.
7. Csontsűrűség vizsgálat
Menopausa után vagy pozitiv családi anamnézis esetén (felmenőknél csontritkulás) már korábban is nagyon fontos vizsgálat, amely az osteopénia és az oszteoporózis vizsgálatára alkalmas fájdalmaztlan eljárás. Beutaló köteles az állami ellátásban, pozitiv lelet esetén reumatológiai vizsgálat szükséges a kezeléséhez és a nyomonkövetéshez. Az idős kori combnyak, csigolya törések egy jó része megelőzhető lenne az időben felismert kezdődő csontritkulás kezelésével. A csontritkulás nem okoz panaszt, tehát az életkor függvényében negativ előző lelet esetén is menopausa után legalább 3 évente javasolt elvégeztetni a vizsgálatot.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos