Mivel a vadméhek is előállítják, már az őskor óta ismert és kedvelt táplálék a méz.
80%-ban glükózt és fruktózt tartalmaz, de B, C vitaminokban, magnéziumban, rézben, vasban foszforban, cinkben, kalciumban is gazdag.
Számos gyógyhatása ismert. Apalbumin tartalmának köszönhetően az egyik legerősebb természetes immunstimuláns. Megfázás, torokfájás kezelésére akác vagy repceméz ajánlott. A téli influenza szezon előtt és alatt méhpempő fogyasztása javasolt, mivel sokszoros az apalbumin tartalma. A méz sok antioxidánst is tartalmaz, ennek révén csökkenti az érelmeszesedést, védve a szívet és az agyi keringést egyaránt. A méz magas kalcium tartalma révén gátolja a csontritkulás kialakulását, de ugyanez a kalcium javítja a memóriát is. A méz fertőtlenítő, méregtelenítő hatása révén kiváló a gyomor bél panaszok kúrálására. Erre elsősorban akác vagy repceméz javasolt.
Szintén fertőtlenítő hatásának köszönhetően remek bőrápoló szer. A kórokozók elpusztításával tisztítja a bőrt, belsőleg fogyasztva antioxidáns hatával szintén remek természetes kozmetikum. A méz magas glukóz tartalmának köszönhetően kiváló stresszoldó és ennek köszönheti alvást javító hatását is. A méz jótékony hatást gyakorol a sebgyógyulásra is. Magas glukóz tartalma és fertőtlenítő hatásának köszönhetően csökkenti a hegesedést, gátolja a sebfertőzést, felgyorsítja a sebgyógyulást. Mivel a méz 80%-a szénhidrát, csak mértékletes fogyasztása javasolt. 1 kg méz 3500 kalóriát tartalmaz, ezért naponta legfeljebb 2-3 evőkanállal fogyasszunk belőle. A méz természetes módon tartalmazhat Clostridium botulinum nevű kórokozót, ami a botulizmus nevű súlyos kórkép okozója. Mivel a kisgyerekek emésztőrendszere még fejletlen, 1 éves kor alatt nem ajánlott a fogyasztása. Nemcsak a méz de a belőle kivont erős immunstimuláns hatású méhpempő és propolisz is segít egészségünk megőrzésében.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos