A Toxolazmózis a Toxopalsma gondii nevű egysejtű parazita által okozott fertőzés, mely madarakat, emlősöket és embereket képes megfertőzni.
Egyetlen állat van, akiben a teljes fejlődési ciklus végbemegy, ez pedig a macska. Azok az élőlények, akik megfelelő immunrendszerrel rendelkeznek, egészségesek, nem okoz kifejezetten tüneteket. Ám van néhány tényező, amire érdemes odafigyelni!
Angliában, Új-Zélandon, Ausztráliában és Kanadában az állattenyésztés egyik fő ágazata a juhtenyésztés. Ezekben az országokban a juhok állnak a toxoplazmózis-fertőzöttség első helyén, illetve az emberi megbetegedést okozók is főként ezek az állatok. Nem csak az emberekre és egymásra veszélyesek a juhok, de komoly gazdasági károk is felléptek, hiszen gyakran beteg, életképtelen vagy halvaszületett utódokat ellettek. Angliai kutatók ezért kifejlesztettek egy olyan ellenanyagot, mely megvédi az állatokat és a magzatukat is a fertőzés ellen.
Viszont a legtöbb országban még mindig a macskák okozzák a fertőzések jelentős részét. Megfelelő immunrendszerű embereknél nem okoz súlyos tüneteket a toxoplazmózis. Ritka esetben a hőemelkedés, levertség-érzés vagy nyirokcsomó duzzanat jelezheti a fennálló fertőzést. Ellenben a gyenge immunrendszer (pl. HIV-fertőzés esetén) nem tud megfelelően védekezni a toxoplazmózissal szemben és súlyos szövődményei lehetnek. A fertőzés véráramban való közlekedésétől függően akár agyhártyagyulladás vagy tüdőgyulladás is kialakulhat.
Terhesség esetén fokozottan ügyelni kell a toxoplazmózissal való megfertőződés elkerülésére! Mivel a magzat és az édesanya egy vérárammal, immunrendszerrel rendelkezik, a placentán átjutó kórokozó akár a születendő gyermek halálát is okozhatja. Súlyos rendellenességek kialakulásához vezethet: agyi károsodás, vízfejűség, vakság. De a fertőzés évek múlva is okozhat újabb megbetegedéseket.
Mindezek ellenére nem kell megválniuk kiskedvencüktől csak azért, mert gyermeket szeretnének!
Fontos leszögezni azt is, hogy a toxoplazmózis csak azokra a nőkre jelent veszélyt, akik korábban még nem kapták el a betegséget. Mindezek mellett pár szabály betartásával könnyedén kiküszöbölhető a probléma. A legtöbben nem saját háziállatuktól kapják el a betegséget, hanem valamilyen fertőzött zöldség vegy gyümölcs az oka. A legfontosabb szabály az alapvető tisztasági előírások betartása, rendszeres kézmosás, fertőtlenítés, az állat ürülékével való közvetlen kapcsolat kerülése. Az macskákra is érdemes fokozottan ügyelni: gyakrabban cserélni az alomtálcájukat és az egerészés, madarászás tiltása. A nyers hússal való táplálás is fontos eleme a védekezésnek!
A legtöbb szabály tehát betartható, amivel elkerülhető a terhesség alatti megfertőződés. Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy átestünk-e már a betegségen, vagy kedvencünk megbetegedett-e, egy egyszerű vérvizsgálat választ adhat a kérdésre.Terhesség alatt ajánlott a TORCH,)Toxoplsama,Rubeola,Cytomagelovírus,Herpes simplex serológiai vizsgálat elvégzése. Amennyiben cicát tart otthon, a terhesgondozás alatt konzultáljon orvosával, hogy a lehető legnagyobb biztonságban legyen ön és gyermeke is!