A technológia fejlődése, a kamerák, optikai rendszerek tökélesedése lehetővé tette orvosi alkalmazásukat a laparoszkópia, a hastükrözés területén.
A hasüregi szervek nem nyitott hasi műtét, nagy metszések révén kerülnek feltárásra, hanem a hasfalon ejtett 5-10 mm-es metszéseken keresztül. A laparoszkópia mély altatásban, lélegeztetés és katéter felhelyezése mellett, nagyműtéti körülmények között zajlik. A köldökgyűrűn át Veres tűvel szén-dioxidot fújunk a hasüregbe. Igy a hasfal felemelkedik a belekről, lehetővé téve a köldökgyűrű alatti 10 mm-es metszésen kamerához és fényforráshoz csatlakozó optikai rendszer hasüregbe juttatását. A kamera képét monitoron kivetítve látja az operáló orvos. A hasfal két oldalán ejtett 5-10 mm-es munkacsatornákon sebészeti műszereket tudunk a hasüregbe juttatni. Olló, vágó, égető eszközök, szívó, melyek külső része a sebész kezében levő, a 30-40 cm-es fogó, a másik vége hasüregben dolgozó munkaeszköz. A kamera képét kivetítőn figyelve és „távvezérelt” műszerekkel zajlik az operáció. A technológia lehetővé tette rádiófrekvenciás, majd ultrahang hullámmal történő vágást, vérzécsillapítást. Ezek előnye a minimális vérzés és szövetkárosodás.
A laparoszkópia előnye a hasfal megnyitása nélkül végzett műtét. Lényegesen kisebb a beteg terhelése, rövidebb a lábadozási idő, ritkább a fertőzés, a műtét utáni renyhe bélműködés. Azonban a műszerpark drága, bonyolult. A laparoszkópos műtéti eljárásokat az operáló személyzetnek külön el kell sajátítania. Hosszabb tanulási, gyakorlási időszak szükséges. Amennyiben már gyakorlott az operatőr, a műtét ideje megegyezik a nyitott hasi műtéti eljáráséval. Azonban a beteg fele időt tölt kórházban és harmada az otthoni lábadozás.
A laparoszkópiát a nőgyógyászatban, sebészetben urológiában használják általánosságban. Az endoszkópia egyéb típusatit az ortopédiában (artroszkópia), a tüdőgyógyászatban (bronhoszkópia), a mellkas és szív sebészetben, valamint a fül orr gégészetben is alkalmazzák.
A legújabb technológia akár másik kontinensről végzett „távműtétet” tesz lehetővé. A Da Vinci robotsebészeti eljárást (Robotic Surgical System) az űrkutatásban fejlesztették ki.
A Da Vinci robotsebészeti eljárásról itt olvashat bővebben.
Itt az operatőr nem a műszerek has feletti külső részén, hanem akár több ezer kilométer távolságból operál. A Da Vinci vezérlő fülkéjében 3 dimenziós kinagyított képernyőn látja a műtéti területet. Egy vezérlő panelen kézzel és lábpedálokkal irányítja a műtéti eszközöket, mely alapján számítógép vezérli a hasüregben a műszereket. Ezáltal az emberi kéznél sokkal finomabb mozgásokat téve lehetővé. Akár mikrosebészeti műtétek is elvégezhetőek az új módszerrel. Természetesen a beteg mellett is áll szakszemélyzet: a pácienst el kell altatni, az eszközöket a hasüregbe kell juttatni, majd a műtét végén eltávolítani.
A legújabb technológia már különbséget tud tenni egészséges és daganatos sejt, szövet között. Ez lehetővé teszi a daganat sebészetben a tumor teljes eltávolítását az ép szövetek, szervek felesleges sérülése nélkül.
A laparoszkópia fejlődése lehetővé teszi a műtétek nagy részének elvégzését. Ezáltal a beteg műtéti terhelése, lábadozási ideje lényegesen csökken.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász