Hüvelyi folyás: a bakteriális vaginózis
Elsősorban a tejsavat termelő, a hüvely savas PH–t biztosító Lactobacillusok száma csökken, a hüvely PH-ja lúgos irányba tolódik el (emelkedik). Ennek következtében a hüvelyben elő nem forduló baktérium törzsek és gombák, candida fajok szaporodnak el.
A bakteriális vaginózis tünetei a bő szürkés hüvelyi folyás, mely gyakran halszagú. A bő folyás járhat, csípő viszkető érzéssel, kísérheti fájdalmas gyakori hólyagürítés. A házasélet is kellemetlenné esetleg fájdalmassá válhat. Kellemetlen szagú, visszatérő bőséges folyás esetén feltétlenül gondoljunk bakteriális vaginózisra.
A bakterális vaginózis kialakulásához a hüvely természetes baktérium flórájának változása szükséges. Rendszerint nem külső kórokozók, hanem a saját természetes hüvelyflóra egyensúlyának felborulása okozza. Persze a következményes hüvely PH lúgos irányba történő eltolódása már kedvező feltételeket teremt idegen kórokozók, akár nemi úton terjedő betegségek kialakulására is.
Hüvelyi folyás: a bakteriális vaginózis
Tartós antibiotikum szedés, gyakori intenzív intim zuhany, hormonális fogamzásgátlók, szexpartnerek gyakori cseréje, dohányzás, cukorbetegség, túlzott alkohol fogyasztás, nem megfelelő fehérnemű viselése egyaránt hajlamosító tényezőj lehet.
Mivel a betegség hajlamos a gyakori kiújulásra, fontos az előírt terápia pontos betartása.
Ha antibiotikum szedése szükséges, az orvos által elírt ideig és dózisban szedjük. Már az antibiotikum kúrával egyidejűleg kezdjük el a hüvely savi PH védelmét. Lactobacillus tartalmú hüvelyzuhany használata a tünetek jelentkezésekor, de megelőzésre is javasolt. Természetesen a túlzott intim mosakodást kerüljük.
Korábban elérhető volt Magyarországon a Gynevac injekció, mely hatásos ellenszere volt a bakteriális vaginózisnak.
Ezen a linken olvashatnak erről.
A fent említett hajlamosító tényezőket – megfelelő fehérnemű, dohányzás, alkohol, gyógyszerek, egyéb betegségek kivizsgálása, szexuálisan terjedő betegségek megelőzése – szintén tartsuk szem előtt.
Visszatérően jelentkező, nem kezelt bakteriális vaginózis számos betegség kialakulásért felelhet:
Bakteriális vaginózisra jellemző tünetek esetén nőgyógyászati vizsgálat javasolt a partner párhuzamos urológiai vizsgálatával együtt. Az STD (szexuális úton terjedő betegségek) tesztjei segítik azon kórokozók kimutatását is, amelyek alap szűrővizsgálatokkal nem igazolhatóak: Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma, Gardnerela. Ezáltal lehetővé válik a célzott antibiotikus kezelést, melyet szigorúan szakorvos határoz meg.
Mit tehet a páciens a bakteriális vaginózis kialakulásának megakadályozására? Kerülje a felesleges antibiotikus kezelést, pl. vírusos felső léguti betegségek kezelésére. Dohányzás, túlzott alkohol fogyasztás, tanga, műszálas fehérnemű, tartós intim betét viselése, túlzásba vitt intim mosakodás mind elősegítik a tünetek megjelenését.
A bakteriális vaginózis visszatérő formája akár súlyos szövődményeket okozó betegségeket is okozhat. A pontos diagnózis, a célzott kezelés és a páciens életmódjának helyes megválasztása együttesen hozhat eredményt a bakteriális vaginózis leküzdésében.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász