A méhsüllyedés, latinul descensus uteri egyes becslések szerint a 40 év feletti nők több mint 50%-át érinti. Az életkor előrehaladtával ez az arány lényegesen emelkedik.
Pontos számokat még a nemzetközi tanulmányok sem említenek, mivel még mindig tabu témának számit ez nagyon kellemetlen, a normál életvitelt nagyban akadályozó betegség.
Kialakulásáért a méhet tartó kismedencei szalagrendszer, izomzat és a medencefenék izomzata, a gátizomzat veleszületett vagy szerzett gyengesége felelős. Rendszerint együtt jár a mellső hüvelyfal süllyedésével, bedomborodásával-hólyagsérv, cystocele és a hátsó hüvelyfal süllyedésével, hüvelybe domborodásával, –végbélsérv, rectocele.
A méhsüllyedés kialakulása több okra vezethető vissza. A helytelenül vezetett szülés, szülészeti fogó, gátvédelemben, gátmetszés nélkül vezetett szülés a hüvely, gátizomzat, végbélzáró izomzat szülés közbeni sérülését eredményezheti. Ezek nem megfelelő ellátása a gátizmok és záróizmok anatómiai eltérését és működési zavarát okozzák. Nagy magzat, ikerterhesség, az elhúzódó, nehéz szülés után szintén jelentkeznek a panaszok.
A menopausa után az ösztrogén hormon hiány miatt a szövetek rugalmassága csökken, ezáltal a már korábban megnyúlt, meggyengült kismedencei gátizom és szalagrendszer tovább tágul, lazul, fokozva a méh süllyedését.
A fokozott fizikai terhelés, élsport, erős haspréssel járó tevékenység, súlyemelés, futás szintén kockázati tényező a méhsüllyedés kialakulásában.
Meg kell említeni a genetikai tényezőket is. Akinek alkatilag gyengébb a kötőszöveti rendszere, nagyobb eséllyel alakul ki méhsüllyedés. Ez a visszértágulatra, a sérv hajlamra vagy az ízületi ficamokra ugyanígy elmondható.
A méhsüllyedés tünetei már korán jelentkeznek. Húzó derékba sugárzó alhasi fájdalom. Később a hüvelybe lesüllyedt méh, méhnyak miatt hüvelyi idegentest érzés. A hüvelybemenetben, később akár a hüvelybemenet elé süllyedt, látható, tapintható méhnyak a legjellemzőbb tünete. Mivel a lesüllyedő méh magával húzza a húgyhólyagot, ezáltal megváltoztatja a húgycső-húgyhólyag szögét. Ezáltal a húgycső zárófunkciója romlik. Megjelenik a méhsüllyedés következő, talán legkellemetlenebb tünete, a vizelet inkontinencia.
A méhsüllyedés kezelésében a legfontosabb a fenti kockázati tényezők csökkentése. Ha már jelentkeznek a tünetek, mielőbb kezdjük el a kezelést.
Konzervatív, nem műtéti eljárások
Célja a gátizomzat erősítése. A hüvelybe a páciens által felhelyezett szilikon kocka pesszárium valamit a hüvelysúly, hüvelygolyók állandó tónusban tartja a kismedencei izmokat, erősítve azokat.
A következő fokozat a gátizomzat elektromos stimulációja. A hüvelybe és a végbélbe helyezett elektródák akaratlan izom összehúzódásokat idéznek elő.
Természetesen a konzervatív terápia legfontosabb eleme a fenti eszközök kombinálása gátizom tornával. Ehhez érjük szakember, gyógytornász segítségét. Intim torna, inkontinencia torna, gátizom torna számos helyen elérhető.
Amennyiben a konzervativ kezelés nem javítja a panaszokat, műtéti kezelés szükséges.
Urogynekológusok végzik az inkontinencia műtéteket. A sokféle műtét típus jelzi, hogy nem igazán találtuk még meg a megfelelő eljárást. Az ok, hogy a meggyengült kötőszöveti rendszerhez rögzítünk meggyengült kötőszöveteket. Hiába építünk be közéjük erős, teflon vagy kevlár szalagot, hálót, ha az alapzat gyenge és újra tágul, nyúlik. A lesüllyedt méh „visszahúzása” a hasüregbe és rögzítése a előre a hafalhoz vagy hátra a keresztcsonthoz jó megoldás. Azonban ez hasi műtét, laparoszkópia. A méh függesztő műtét után a hashártyák feszülése miatt gyakran szünni nem akaró fájdalmak jelentkeznek.
Összefoglalva a méhsüllyedést a legjobb megelőzni. A helyesen megválasztott szülésvezetési mód és a gátsérülések szakszerű ellátása a legfontosabb feladatunk. Ha már kialakult a méhsüllyedés, mielőbb kezdjünk gyógytornász segítségével gátizom tornát, intim tornát. Gyógyászati segédeszközök, szilikon kocka pesszárium, hüvelysúly és a gátizom elektromos stimulációja hasznos segédeszköz a méhsüllyedés kezelésében.
Szülések után minden nőnek javasolt elkezdenie akár otthon a gátizom tornát. Ezáltal csökkentve az idős kori vizelet és széklet tartási rendellenességek kialakulását.
Amennyiben a méhsüllyedés tünetei konzervatív eszközökkel már nem kezelhetőek, műtét szükséges.
A jól megválasztott szakember, urogynekológus segitségével döntsünk a műtéti kezelés módjáról.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos