Sejtjeink a tápanyagul és energiaforrásul szolgáló glukózt a hasnyálmirigy Langerhans szigeteinek béta sejtjei által termelt inzulin segítségével veszik fel a vérből.
Ha valamilyen ok miatt a sejtek inzulin érzékenysége csökken, ez a mechanizmus nem működik tökéletesen, a sejtek nem tudják felvenni a glukózt, lényegében éheznek, ennek hatására emelkedik a vércukor szint.
A szervezet egy ideig fokozott inzulin termeléssel kompenzálni tudja a hibát, azaz magasabb inzulin szint mellett biztosítja a sejtek glukóz ellátását és a normál vércukor szintet. Tartósan ez a túlpörgetett folyamat nem tud működni, előbb utóbb a hasnyálmirigy inzulin termelése nem tud lépést tartani az egyre növekvő inzulin igénnyel, az inzulin termelése csökken, a vércukor szint emelkedik a kompenzáló mechanizmusok kimerülésével kialakul a II típusú diabétesz. Ezért mondják, hogy az inzulin rezisztencia a diabétesz előszobája. A kompenzált időszakban a vércukor a normál tartományban van, melyet csak az egyre magasabb inzulin szint tud biztosítani.
Az inzulin rezisztencia elsősorban a magas inzulin szint révén látszólag különböző eredetű egymással össze nem függő problémákat okoz.
Az inzulin rezisztencia tünetei
- étkezés után jelentkező fáradtság, szédülés vagy szűnni nem akaró éhség
- hyperandrogén tünetek: pattanás, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés, hajhullás
- hízás, sikertelen fogyókúra
- alvászavar, rossz közérzet
- fejfájás
- nőknél menstruációs zavar, elhízás, meddőség
- férfiaknál, merevedési zavar, elhízás, kopaszodás
Az inzulinrezisztencia összefüggésbe hozható más szisztémás betegségekkel is
- policisztás ovárium szindróma, PCOS
- emelkedett koleszterin, triglicerid szint, magasvérnyomás
- pajzsmirigy alulműködés
Ha a fenti tünetek alapján felmerül az inzulin rezisztencia gyanúja komplex kivizsgálás szükséges, diabetológus, nőgyógyász, endokrinológus, dietetikus bevonásával.
Az inzulinrezisztencia kivizsgálásának első lépése laborvizsgálat. Az éhgyomri vércukor és inzulin szint mérése, melyből a HOMA indexet számoljuk ki. HOMA index az éhgyomri inzulin és vércukor szint szorzata, osztva 22,5-tel. Ha az érték 2,5 feletti, kialakult az inzulin rezisztencia. További vizsgálati lehetőség a 3-4-5 pontos OGTT-Inzulin szint mérése 75 g glukóz terhelés után 0-1-2-3-4 órás inzulin és glukóz szint mérése.
Az inzulin rezisztencia kockázati tényezői között első a centrális, hasra, derékra történő elhízás. A mozgásszegény életmód, emelkedett triglicerid szint és az örökletes tényezők szintén szerepet játszanak a kialakulásában.
Az IR nőgyógyászati vonatkozásai közül a legfontosabbak a hormonális rendellenességek. A kialakult menstruációs zavarok, akár a vérzés teljes elmaradása, a tüszőérés tüszőrepedés hiánya, a fokozott tesztoszteron termelés okozta hyperandrogén állapot meddőséghez vezethet. Ezért túlsúlyos, pattanásos, szabálytalanul menstruáló vagy teherbe esni nem tudó nőknél mindig gondolni kell az inzulinrezisztenciára mint kiváltó tényezőre.
Az inzulinrezisztencia kezelése
Az IR összetett anyagcsere betegség, amely kezelés nélkül nem múlik el. A hasnyálmirigy inzulin termelésének kimerülése után pedig kialakul a 2-es tipusú diabetes. A kezelés első és legfontosabb lépése az életmódváltás. A megfelelő, dietetikus segítségével kialakított étrend és a hozzá kapcsolt rendszeres akár személyi edző közreműködésével végzett testmozgás. A csökkenő testsúly, majd a rendeződő inzulin és vércukor szint hatására megszünnek az étkezés utáni rosszullétek, az éhség, a migrain, a menstruáció zavarai, a fáradtság, az alvászavar. Megszűnik a meddőség, a hormonális zavarok, (patanás, hajhullás). Nagyon fontos hogy a kedvező jelek után sem szabad hátradőlni. Ugyanis ha a kialakított életmódból engedünk, ismét emelkedni fog a testsúly, az inzulin szint és ismét jelentkeznek az IR tünetei. Ha a fenti életmód váltás ellenére az IR tünetei nem javulnak vagy rosszabbodnak, megfelelő feltételek mellett endokrinológus vagy diabetológus felügyelete mellett gyógyszeres terápiára is sor kerülhet. A metformin hatóanyagú gyógyszerek szoros kontroll mellett adhatóak az IR tüneteinek kezelésére. A D vitamin és az Inozitol kedvező hatását is leírták az IR kezelésében.
Összegezve az inzulin rezisztencia IR egy összetett anyagcsere betegség, melynek a diagnosztikája és a kezelése is komplex, több szakmát érintő folyamat. A legfontosabb azonban a páciens együttműködése, a kezelés pontos betartása mellett az életmódváltás tartós, egy életen át tartó fenntartása.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos