Szinte nincs olyan nő, aki ne találkozott volna már az akut hólyaghurut (cystitis acuta) tüneteivel.
Rossz közérzet, alhasi fájdalom, hőemelkedés, láz, hidegrázás, kellemetlen szagú vagy véres vizelet. A hólyagürítés nagyon fájdalmas, a gyakori vizelési inger ellenére nagy fájdalom árán is csak kevés vizeletet sikerül produkálni.
Elsősorban a nőket érinti a tünetegyüttes, ennek anatómiai okai vannak. Az őszi téli szezonális hólyaghurut főleg felfázás, meghűlés okozta vérbőség miatt alakul ki, a nyári hólyaghurut bakteriális néha gombás vagy vírusos fertőzés talaján jön létre. A nők húgycsöve a férfiakéval szemben rövid, 3-4 cm, és a hüvelybemenetbe szájadzik. Nagyon fontos kiemelni, hogy általában a hüvelyben kialakult fertőzés jut be a nők húgyhólyagjába a húgycsövön keresztül és nem belülről a véráramból kerül kórokozó a hólyagba. A hüvelyi fertőzést legtöbbször a végbélnyílás körül és a gáton megtelepedett bélflóra baktériumok okozzák. Escherichia coli, Enterococcus törzsek, ritkábban Ureaplasma, Chlamydia, Mycoplasma vagy Candida törzsek felelősek a fent részletezett tünetekért. A hüvelyben kialakult fertőzés a rövid húgycsövön keresztül feljut a húgyhólyagba, annak nyálkahártyáján a kórokozó megtelepszik, létrehozva annak gyulladását. A hólyaghurut gyakoribb a szexuálisan aktív nők, főleg a partnereiket gyakran váltogatók között, a fogamzásgátlót szedők körében de az antibakteriális intim mosakodók vagy a túlzott mértéken használt fogamzásgátló spermicid gélek, intim zuhanyok okozta hüvelyflóra változás is szerepet játszik a kialakulásában. Menopausa után a csökkent ellenálló képességű sorvadó hüvely és húgyhólyag nyálkahártya kiváló táptalajt képez az itt megtelepedő baktériumok számára.
Hogyan védekezhetünk ellene, mit tehetünk a gyakori hólyaghurut elkerülésére?
Legfontosabb a megfelelő higiénia. A nemi szervek, gáttájék, végbélnyílás környékének megfelelő tisztán tartása, mosakodáskor erre a régióra külön törölköző használata. Javasolt bidé használata de székelés után egy gyors zuhany is megoldást jelent. Már léteznek utólag beépíthető a wc ülőkére szerelhető bidék is. A wc papír megfelelő, előröl hátra történő használata, erre mielőbb tanítsuk meg gyerekeinket. Jó minőségű, több rétegű és nem színezett wc papír használata. Ha nem otthon megyünk wc-re, mindig legyen nálunk nedves törlő. A tanga és műszálas fehérnemű kerülése viszont a pamut fehérnemű használata. Vizes fürdőruhát mielőbb vegyük le, a sok ember által használt medencéket, strandokat, jakuzzikat, szennyezettebb természetes vizeket kerüljük. Ugyanúgy lehetőleg ne menjünk tömeg wc-kbe, ne üljünk le fürdőruhában koszos helyre. A kézmosás wc előtt és után is alapszabály. Ne fogdossunk össze semmit a publikus toaletteken. Kulturált helyeken már fotocellával működik az ajtó, csap, öblítő stb. semmihez nem kell nyúlni. A bő folyadék fogyasztás a másik legfontosabb eszközünk a hólyaghurut elkerülésére. Napi 2-3 l víz fogyasztása gátolja baktériumok elszaporodását elősegítő koncentrált vizelet kialakulását. A nyálkahártyákat irritáló italok ételek, alkohol, csípős ételek, szénsavas italok, koffein mind elősegíti a cystitis kialakulását.
Mit tegyünk ha már jelentkeznek a hólyaghurut tünetei?
Először próbáljuk meg a természetes módszereket. Igyunk sok folyadékot, vizet, gyümölcs teát, jó hatású a tőzegáfonya, cickafark. Kerüljük az ülőfürdőt, házaséletet, tartsuk melegen és szárazon a gátat és a nemi szervek környékét. Ha ez már nem segít, orvosi beavatkozás szükséges. Első vonalban akár egy napos antibiotikus kezelés is segíthet. Ha a tünetek nem javulnak tartósabb antibiotikus terápia szájon keresztül és hüvelyi kombinált kezelés is szükségessé válhat. Visszatérő esetben nőgyógyászati vizsgálat javasolt, (az urológiai mellett) mely során a hüvelyflóra mikrobiológiai vizsgálata, tenyésztés baktériumra és gombára vagy STD teszt segít a hólyaghurutot okozó kórokozó felderítésére és az antibiotikum érzékenység meghatározásában valamint a célzott terápia megválasztásában. Ha a beteg nem kapott antibiotikumot az előző 2 hétben középsugaras vizelet tenyésztés is segít a diagnózis felállításában. A férfi partner urológiai vizsgálata szintén fontos, mivel sokszor a férfiak tünetmentes vagy tünetet okozó prosztata és húgycsőgyulladása lehet a nők fertőzésének forrása.
Miért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a visszatérő hólyaghurutot?
A cystitis a legtöbb esetben kórokozó okozta gyulladás talaján alakul ki. Elhanyagolt esetben a fertőzés nem áll meg a húgyhólyag falában hanem tovább terjed, először a kismedencei szervekre. A méh, petefészek, petevezető gyulladását okozva meddőséghez vezethet. Felszálló fertőzés során a húgyhólyag baktériumai a húgyvezetéken (ureter) keresztül elérhetik a veséket, vesemedence gyulladást, súlyosabb esetben az egész szervezetet súlyosan érintő uroszepszist okozva (intenzív osztályokon a légúti infekciók mellett ez a másik leggyakoribb halálok).
Összefoglalva, ez a sokakat érintő általában nem súlyos viszont annál kellemetlenebb betegség megfelelő odafigyeléssel, a higiéniai, életmódbeli javaslatok betartásával legtöbbször elkerülhető illetve kezelhető. A fentebb részletezett okok miatt visszatérő, nem javuló vagy súlyosbodó esetekben szakember bevonása feltétlenül szükséges a megfelelő terápia felállításához.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos