Bizonyára sokan ismerik ezt a korábban a népi gyógyászatban igen elterjedt sárga virágú szinte mindenhol fellelhető gyom és gyógynövényt (Chelidonium majus).
A szárából nyert sárga nedvét elsősorban szemölcsök, tyúkszem kezelésére használtak (sokan ma is használják, nem ismerve a kockázatokat). Nagyon fontos az elején megjegyezni, hogy nem megfelelő alkalmazása mérgezést, máj, vesekárosodást okozhat. Ezért gyerekek és terhesek nem használhatják.
Neve a görög (Chelidon-fecske) szóból ered, addig virágzik, amig a fecskék itt vannak. (Majus-nagy)
Útszéleken, árokpartokon igen elterjedt tavasztól őszig virágzó gyógynövény. Szárát megsértve sárgás nedve ürül, amelyet a népi gyógyászatban szemölcs kezelésére használtak. A szára és a gyökere számos alkaloidát, gyantát, C vitamint, nikotinsavat, illóolajat tartalmaz. Egyik hatóanyaga a chlelerythrin súlyos szívméreg, nem megfelelően alkalmazva szívmegállást okozhat, a másik a chelidonin morfinhoz hasonló erős fájdalomcsillapító, de túladagolva légzésbénulást okozhat. Mivel főleg a gyökere magas koncentrációban tartalmazza hatóanyagait, szakszerűtlen felhasználása, elsősorban főzeteit, oldatait belsőleg alkalmazva súlyos mérgezést, akár halált is okozhat.
Ezért napjainkban a gyógyszeripar dolgozza fel megfelelő szakértelem mellett. Erős görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatású. Hatóanyagait belsőleg a gyógyszeriparban epe, vese, gyomorbántalmak kezelésére használt gyógyszerek előállításához használják. Igen erős baktérium és vírusölő hatása miatt gyógyszerészeti oldatait szemölcsök kezelésre alkalmazzák. Azonban belsőleg túladagolva súlyos tüneteket, ájulást, hányást, véres hasmenést, keringés összeomlást, szívmegállást, légzésbénulást, akár halált is okozhat. Ezért napjainkban hatóanyagaik gyógyszeripari feldolgozása jellemző. Természetgyógyászati vagy otthoni felhasználása a fent leírtak miatt nem javasolt.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos