A condyloma az egyik legelterjedtebb nemi betegség a nők körében, de a férfiak sem védettek a fertőzéssel szemben. Sokaknál tünetmentes, másoknál komoly problémákat is okozhat, csak az immunrendszer működésének erősítésével védekezhetünk ellene.
Változó méretben
A genitális szemölcs, azaz a condyloma acuminatum az egyik leggyakoribb vírusos elváltozás a nők körében, becslések szerint évente több mint 100 ezer beteg keresi fel ezzel orvosát ilyen jelegű panaszokkal. A fertőzést a humán papilloma vírus (HPV) alacsony rizikójú 6 és 11. tipusú törzse okozza. Ha a szervezetbe alacsony rizikójú HPV kerül és az immunrendszer nem birkózik meg vele, akkor alakulhat ki a condyloma acuminatum, a HPV 6 és 11 tipusú törzse által okozott genitalis szemölcs. Ezek az apró, fájdalmatlan szemölcsök a női nemi szerven jelentkeznek, a tünetek hetekig, hónapokig lappanganak. A vírus fertőzés hatására idővel kialakulnak a fájdalmatlan genitális szemölcsök. A condyloma mérete változó, megesik, hogy sok apró, máskor csak egy nagy szemölcs jelenik meg. Megjelenhet a nemi szerveken, a szájban, a szemzugban, a bőrön bárhol, a végbélnyílás környékén, akár a bélfalon is. Terhesség utolsó heteiben fennálló aktiv condyloma fertőzés hüvelyi szülés kapcsán az újszülött fertőzését /laryngealis papillomatosis/ okozhatja, ezért ilyen esetben mérlegelendő a profilaktikus császármetszés.
Szexuális érintkezés
A HPV szexuális aktus során kerül a szervezetbe, a bőr parányi, szinte láthatatlan sérülésein keresztül. Ha tünettel jár együtt, akkor elsőként egy fájdalmatlan hússzínű kinövés jelenik meg a nemi szerven. Olykor váladékozás is előfordulhat, ritkább esetben enyhe viszketéssel jár a condyloma. Ha valaki csak hordozója a vírusnak, de tünetmentes, az is tovább fertőzheti partnerét. Mivel nem csak a nyálkahártyákon, hanem az intim bőrterületeken is kimutatható a vírus -herezacskó, combtő bőre szájüreg, végbél-, az óvszer sem nyújt teljes védelmet a fertőzéssel szemben. Ha valaki tapasztalja a tüneteket, ugyanolyan fontos, hogy partnere is részt vegyen egy orvosi vizsgálaton. Speciális vizsgálattal, HPV tipizálással mutatható ki a szemölcsöt okozó vírus jelenléte a szervezetben. Immunmodulátor, azaz az immunrendszer működését serkentő gyógyszer /Isoprinosine/ több hónapig történő szedése segít az ismétlődő fertőzések megakadályozásában.
A legfontosabb a megelőzés
Magyarországon a 13 éves lányok oltását az állam finanszírozza, a leggyakoribb és legmagasabb onkológiai kockázatú, a condyloma ellen is védelmet nyújtó HPV törzsek ellen már elérhető védőoltás. Ezeket bárki megkaphatja térítési díj ellenében. 3 oltást kell kapni 6 hónap alatt. 0-2-6 hónap. Tervezett vagy fennálló várandósság esetén lehetőleg kerüljük a HPV elleni védőoltás beadását.
A condyloma kezelése
A genitális szemölcs, azaz a condyloma kezelésének sokféle módja ismert a nőgyógyászok körében. Minden esetben a beteggel való konzultáció és az alapos kivizsgálás után indulhat a kezelés. Leggyakoribb módszer a kémiai ecsetelés /Condyline, TCA stb./. Enyhébb esetben elég egy speciális oldattal bekenni az érintett részeket. Ennek hatására ideális esetben a genitális szemölcs hamarosan eltűnik. Az ecsetelésen kívül a fagyasztás, a lézeres kezelés egyaránt szóba jöhet a condyloma kezelésénél. Ha ezek egyike sem válik be, akkor műtétre van szükség, amit helyi érzéstelenítés után végez el a szakorvos. Ő leégeti, lekaparja, vagy lefagyasztja szemölcsöket, így távolítja el azokat. A kezelések sajnálatos módon száz százalékosan nem szüntetik meg a condylomát, az esetek felében kiújul majd a betegség, mivel a vírus nem tűnik el a szervezetből. Betegség az immunrendszer legyengülése ismét szemölcsök megjelenését okozhatja. Ebből következik, hogy a HPV-t csak az immunrendszer erősítésével lehet száműzni, ehhez speciális tablettákra és olykor több hónapra van szükség.