Számos olyan vizsgálati módszer létezik már, melyek a daganatos megbetegedéseket és a daganatmegelőző állapotokat időben jelezheti.
A korai stádiumban felismert elváltozások nagyobb eséllyel gyógyíthatók, mint az előrehaladott állapotban diagnosztizált rosszindulatú betegségek.
A tumormarkerek koncentrációja gyulladásos vagy daganatos elváltozások megléte esetén emelkedik. Vérből, vizeletből vagy egyéb testnedvekből vett mintákból történik a meghatározásuk. Fontos az elején tisztázni, hogy egy emelkedett tumormarker szint még nem jelenti a rosszindulatú betegség meglétét. Viszont emelkedett tumormarker szintek esetén további célzott vizsgálatok elvégzése szükséges. Képalkotó, (ultrahang, MRI, CT) valamint mintavétel, (tűbiopszia) vizsgálat, melyhez feltétlenük kérje szakorvos segítségét.
A vizsgálatot egyrészt olyan páciensek számára ajánljuk, akiknek családjában halmozottan fordult elő rosszindulatú daganatos megbetegedés vagy daganatos elváltozásra gyanus tüneteket észlel magán. Hirtelen, indokolatlan súlyvesztés, tartós köhögés, széklet vizeletürítés habitusának megváltozása, szünni nem akaró belszervi fájdalom, a mozgáskoordináció zavara, beszédzavar, tartós fejfájás, szédülés, látászavar, kitapintható csomó, megváltozott tapintású terület minden esetben komplex szűrővizsgálat elvégzését indokolja.
40 éves kor felett panaszmentes esetben is javasolt éves komplex szűrővizsgálatokon részt venni, melynek szintén szerves részét képezik a tumormarker vizsgálatok.
Meg kell említenünk, hogy egyes tumormarkerek-például a petefészek rák esetén alkalmazott Ca 125- alkalmasak a műtét utáni kemoterápia hatékonyságának és az esetleges recidívák megjelenésének monitorozására is.
A legfontosabb kiemelni, hogy gyanus tumormarkel lelet esetén feltétlenül további célzott vizsgálatok elvégzése szükséges a pontos diagnózis felállításához.
A Budapest Medical Orvosközpontban és a Budakeszi Medical Orvosközpontban kifejezetten Hölgyek számára állítottunk össze tumormarker szűrőcsomagokat, melyeket akár az éves nőgyógyászati szűrővizsgálattal együtt is el lehet végezni. A daganatok, többek közt a nőket érintő emlőrák és petefészekrák a kezdeti stádiumban általában nem okoznak észlelhető tüneteket, ezért fontos az általános szűrővizsgálatok kiegészítése, főként, ha a páciens bármilyen külső és/vagy genetikai tényező miatt veszélyeztetett helyzetben van.
Női tumormarker csomag:
- Ca 15-3 (emlőrák)
- Ca 125, HE4, ROMA index (petefészek rák)
- AFP (máj, petefészek tumorok)
- CEA (emlő, tüdő, tápcsatorna, vastagbél tumorok)
Ha a tumormarker szint a normálistól magasabb értéket mutat, nem feltétlenül utal rosszindulatú daganat jelenlétére. Kezelőorvosától kérjen konzultációt a további vizsgálatok elvégzéséhez, melyekhez minden segítséget megkap Orvosközpontunkban.