Bizonyára senki nem szeret beszélgetni a bélsárról, viszont fontos leszögezni, hogy egy kis hozzáértéssel rengeteg információt megtudhatunk egészségi állapotunkról.
Szín, állag, alak, szag, mennyiség, emésztettség. Ezek azok a tényezők, melyek döntően meghatározzák a székletet. Érdemes tehát magunk mögé vetni egy pillantást néha, hiszen akár betegségeket is jelezhet a produktum.
Mennyiség
Széklet-kérdésv A székletürítés gyakorisága sok tényezőtől függ. Az étrend, a mozgás, stressz, hormonális állapot is képes befolyásolni. Az általánosan elfogadott a napi egy és három alkalomtól a háromnapi ürítés. Ha ennél gyakoribb vagy ritkább a széklet, érdemes orvoshoz fordulni. Érdemes azonban átgondolni a következőket: gyógyszerszedés esetén a széklet mennyisége és állaga is változhat. Böjtölés, fogyókúrázás esetén a székletürítés gyakorisága is változhat. Tehát mielőtt orvoshoz fordulnánk, gondoljuk át az aktuális életvitelünk. A széklet tömege 100-250 grammos, de akár 500 grammos is lehet. A rostgazdag életmód megnövelheti a mennyiséget. Ugyanakkor a feltűnően nagy mennyiség betegségre is utalhat (cisztás fibrózis).
Forma és állag
A normális széklet általában homogén, egységes színű, formált kolbász alakú, sima felületű. Ettől eltérők a következőket jelenthetik:
- Darabos széklet = székrekedés
- Paca = rosthiány
- Puha, folyékony (hasmenés) = gyulladás
Lágy székletet okozhat megnövekedett zsírtartalom is. Ilyenkor a szín is változik, krémes, csillogó lesz a felülete. A nehezen emészthető ételek, mint például a kukorica, bab, cellulózban dús élelmiszerek akár emésztetlen darabkákat is okozhatnak a bélsárban. A normális állagú, viszont keskeny, csíkszerű széklet a bélcsatorna vagy a végbél rendellenességére utalhat.
Szín
A széklet színét általában az elfogyasztott ételek befolyásolják. Viszont tudni érdemes, hogy szervi alulműködésre, problémára is utalhat. Az egészséges széklet barnás színű, általában csokoládéhoz hasonlatos. Ez a májban képződő epesavtól van. Sötétebb lehet ennél a vörösbortól, húsoktól.
- Agyagszín = Hasnyálmirigy probléma
- Zöld = Hasmenés
- Sárga = Epesav jelenléte
- Fekete = Vérzés az emésztőrendszer felső részében
- Piros = Vérzés az emésztőrendszer alsó részében
Szagok
A széklet szagát a fehérjék rothadása okozza, a szúrós szagot pedig a zsírsavak tudják fokozni. A véres széklet általában büdösebb, a savanykás szagért pedig a szénhidrátok felelősek.
Amennyiben a széklelés jellege indokolatlanul megváltozik, orvosi vizsgálat javasolt. Gaszto-enterológus belgyógyász vagy sebész szakorvos segít a pontos diagnózis felállításában és a kezelés meghatározásában.