A köpölyözés többezer éves hagyománnyal rendelkezik, elsősorban Kínában, Tibetben használták, de az ázsiai országokban szinte mindenhol a gyógyítás eszköze volt.
Az eredeti köpöly technikában köpöly csészéket használtak, melyek készülhettek üvegből, fémből, bambuszból, állatok szarvából. A köpölyöket melegítették, így helyezték fel az emberi testre, ahol a köpöly és a bőr között vákuum hatás jött létre a hő hatására. A köpölyök addig maradtak fenn az adott testrészen, amíg ki nem hűltek, amíg meg nem szűnt a vákuum hatás. A legtöbb helyen gyógynövényeket égettek el a köpölyökben, ezzel is elősegítve a még intenzívebb gyógyulást az adott testrészen, testterületen. Kínában mind a mai napig nagy hagyománya van a gyógynövények égetésének és a köpöly együttes technikájának, ez moxának nevezik.
Köpölyözés típusai
Régebbi időkben két típusa volt a köpölyözésnek. Volt a véreztetős technika, melyet Tibetben alkalmaztak és a vér nélküli technika, amikor a köpöly által felszívott bőrt nem vágták meg. A keleti országokban ma is használják mindkét technikát, de a nyugati országokban csak a véreztetés nélküli technikákat alkalmazzák, így nálunk is.
Ma már egyre kevésbé használják a melegítéses köpölytechnikát, leginkább a vákuumos köpölyözés nyert teret. A vákuumos köpölyözésnek 2 típusa terjedt el a vákuum pisztolyos és az elektromos eszközzel kialakított vákuumos eljárás.
A vákuumos eljárásoknál is további 2 típust különböztetünk meg, a száraz és a nedves köpölyözést. A száraz köpölyözésnél olaj, krém nélkül használjuk a köpölyöket, a nedves köpölyözésnél olajokat, krémeket használhatunk, amik a köpölyözés hatására eredményesebben szívódnak fel a bőr és a fascia rétegbe. A nedves köpölyözésnek van egy olyan típusa is, amit köpölymasszázsnak nevezünk, ennél az eljárásnál, kisebb vákuumot képzünk a bőr és köpöly között, így a köpölyt az adott testfelületen el tudjuk mozdítani. Ezzel a technikával sikeresen tudjuk kezelni a cellulitiszt, nagyobb felületeket tudunk átmozgatni és hatékonyabbá tudjuk tenni a nyirok- és vérkeringést.
Köpölyözés hatása
Bármely köpölyözési technikának az elsődleges hatása a hiperémia, vagyis megnöveli az adott terület keringését, a letapadt fasciarétegben, kötöszővetben a véráramlás növekedésének hatására több oxigén, tápanyag jut az adott területre, valamint az anyagcserefolyamatokból származó anyagok el tudnak távozni a kezelendő területről. Ennek hatására a kezelt terület diszfunkciói megszűnnek, a szövetek általános állapota javul.
A köpölyözésnek hatásai
- helyi
- reflexes
- fájdalomcsillapító
Előnyei
- széles körben alkalmazható
- gyorsan hat
- egyszerű a kezelés
- biztonságos
Hátrányai
- A nyoma- haematoma, vagy véraláfutás
Mikor alkalmazzuk a köpölyt?
- Fejfájás, neuralgiák
- Magasvérnyomás, alacsony vérnyomás, szédülés, fülzúgás/csengés
- Glaukoma (zöldhályog)
- Krónikus felső légúti fertőzések
- Asztma, makacs köhögések
- Szívpanaszok – angina pectoris
- Gyomor-bélrendszeri panaszok: görcsök, székrekedés, epe/májbetegség, aranyér
- Húgy-, ivari szervek panaszai: vesekövek, húgyúti fertőzések, menstruációs zavarok/görcsök, klimax panaszok
- Izületi betegségek: gyulladások, kopásos izületi deformitások miatti fájdalmas izomspazmusok (görcs), lumbago, ischias, nyak-váll szindróma, rotáror köpeny szindróma, befagyott váll szindróma, ízületi mozgástartomány beszűkülésnél, hegek kezelésére
- Stroke utáni izomspazmusok kezelésére, idegregenerációra
Ellenjavallatok
Tilos köpölyözni olyan területen, ahol a bőrön sérülés, bőrfekély, vizenyő van, valamint száraz, ekcémás bőrön, továbbá:
- magas láz esetén
- rosszindulatú tumor esetén
- fejen, arcon, a szív felett és közvetlen közelében
- trombózisnál
- nagyfokú szívelégtelenségnél
- vérzékeny betegeknél, menstruáció alatt derékra hasra nem
- cukorbetegség esetén
- erősen vegetatív, labilis betegnél
- heveny fertőző betegség esetén
- gyenge, idős embereknél (náluk legfeljebb a villámköpöly javasolt)
- áldott állapotban a has és derék tájékánál
- ahol korábbi moxázás, köpölyözés nyomai még láthatóak
- Csonokra, ízületekre, nagy erekre, NEM teszünk fel!
Beregszászi Yvette
gyógytornász
Budakeszi Medical Orvosközpont