Köpölyözés
Az eredeti köpöly technikában köpöly csészéket használtak, melyek készülhettek üvegből, fémből, bambuszból, állatok szarvából. A köpölyöket melegítették, így helyezték fel az emberi testre, ahol a köpöly és a bőr között vákuum hatás jött létre a hő hatására. A köpölyök addig maradtak fenn az adott testrészen, amíg ki nem hűltek, amíg meg nem szűnt a vákuum hatás. A legtöbb helyen gyógynövényeket égettek el a köpölyökben, ezzel is elősegítve a még intenzívebb gyógyulást az adott testrészen, testterületen. Kínában mind a mai napig nagy hagyománya van a gyógynövények égetésének és a köpöly együttes technikájának, ez moxának nevezik.
Régebbi időkben két típusa volt a köpölyözésnek. Volt a véreztetős technika, melyet Tibetben alkalmaztak és a vér nélküli technika, amikor a köpöly által felszívott bőrt nem vágták meg. A keleti országokban ma is használják mindkét technikát, de a nyugati országokban csak a véreztetés nélküli technikákat alkalmazzák, így nálunk is.
Ma már egyre kevésbé használják a melegítéses köpölytechnikát, leginkább a vákuumos köpölyözés nyert teret. A vákuumos köpölyözésnek 2 típusa terjedt el a vákuum pisztolyos és az elektromos eszközzel kialakított vákuumos eljárás.
A vákuumos eljárásoknál is további 2 típust különböztetünk meg, a száraz és a nedves köpölyözést. A száraz köpölyözésnél olaj, krém nélkül használjuk a köpölyöket, a nedves köpölyözésnél olajokat, krémeket használhatunk, amik a köpölyözés hatására eredményesebben szívódnak fel a bőr és a fascia rétegbe. A nedves köpölyözésnek van egy olyan típusa is, amit köpölymasszázsnak nevezünk, ennél az eljárásnál, kisebb vákuumot képzünk a bőr és köpöly között, így a köpölyt az adott testfelületen el tudjuk mozdítani. Ezzel a technikával sikeresen tudjuk kezelni a cellulitiszt, nagyobb felületeket tudunk átmozgatni és hatékonyabbá tudjuk tenni a nyirok- és vérkeringést.
Bármely köpölyözési technikának az elsődleges hatása a hiperémia, vagyis megnöveli az adott terület keringését, a letapadt fasciarétegben, kötöszővetben a véráramlás növekedésének hatására több oxigén, tápanyag jut az adott területre, valamint az anyagcserefolyamatokból származó anyagok el tudnak távozni a kezelendő területről. Ennek hatására a kezelt terület diszfunkciói megszűnnek, a szövetek általános állapota javul.
Tilos köpölyözni olyan területen, ahol a bőrön sérülés, bőrfekély, vizenyő van, valamint száraz, ekcémás bőrön, továbbá:
Beregszászi Yvette
gyógytornász
Budakeszi Medical Orvosközpont