A gyermekvállalást sokan önazonosító folyamatként élik meg, életük egy kiemelkedően jelentős pontjaként.
Ebből kifolyólag ha egy pár találkozik a meddőség tényével, rengeteg stresszt, pszichés és érzelmi terhet élnek meg. A nehézség, amivel a terméketlenség mentális feldolgozása jár, sokszor szakember bevonását igényli.
A pszichológiai kutatásokból kiderült, hogy a teherbeesés akadálya sokszor a stressz és a szorongás. Függetlenül attól, hogy a meddőség miatt alakult-e ki, vagy már előzetesen jelen volt az életükben, a pár mindkét tagjának meg kell küzdenie ezzel. Nem csak az egyéni lelki folyamatokra nyomja rá a negatív bélyeget, hanem a párkapcsolat is csorbát szenved. A teherbeesés nehézségei összetett fiziológiai és lelki tényezők összessége, amit a párkapcsolat, a szülő-gyermek viszony, de akár a munkahely is befolyásolhat.
Freeman kutatásai alapján a meddő nők 50%-a, míg a meddő férfiak 15%-a éli meg a legnehezebb krízisként a terméketlenséget. Az ezzel járó stressz, vagy akár depresszió könnyen egy negatív spirált eredményezhet, hiszen egyre nehezebben tudnak ráhangolódni a fogantatásra. Ez még nagyobb feszültséget eredményez, ami tovább rontja az esélyeke.
Pszichológiai szempontból a meddőség lelki okainak feltárása az elsődleges, majd a meddőség miatt kialakuló stressz kezelése. A pszichológiai konzultáció ebben a helyzetben segíthet:
- megküzdési stratégiákat kialakítani.
- feltárni a meddőség lelki okait.
- a megoldással kapcsolatos döntések meghozatalában.
- a párkapcsolati problémákban.
- stresszkezelő folyamatok elsajátításában.
„A meddőség következtében fellépő veszteség speciális abból a szempontból, hogy nincsenek konkrét emlékek, így a gyászfolyamat során a múlt helyett a jövőt gyászolják (Török, 2001).” A lelki folyamatok megértése közben feldolgozásra kerülnek olyan rejtett lelki problémák is, melyek tovább fokozzák a terméketlenséget. A pszichológus által javasolt technikák, mint például a relaxáció, konfliktuskezelés vagy pozitív életszemlélet jelentősen javíthatja a gyermekvállalás esélyét. Így tehát a sikertelen fogantatással való küzdelemben érdemes nem csak a szervi problémák után kutatni, hanem olyan mentálhigiénés szakembert is felkeresni, aki jártas a meddőséggel kapcsolatos kérdésekben is.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos