Nagyon népszerű gyógy- és dísznövényünket a rómaiak terjesztették el Európában. Neve is a latin lavare- mosni igéből származik. Szappant készítettek belőle, a padlót illatosították vele, belsőleg teája, szörpje, párlata, forrázata gyógyhatása már az ókorban ismert volt.
Több mint 20 fajtája ismert, de ebből gyógyhatása mindössze háromnak van. Illóanyagai révén a szépségiparban is népszerű, bőrfiatalító, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Gyógyhatása sokrétű.
Roboráló, de nyugtató hatású is, nagyon gazdag C vitaminban ezért a skorbut kezelésére is használták. Magas növényi ösztrogén tartalma miatt (fitoösztrogén!) a menstruációs görcsök ellen de a tejelválasztás serkentésére is alkalmazzák. Illatanyagai nagyon kellemesek és hatékonyak. Az aromaterápia nélkülözhetetlen eszköze. Migrain, stressz, fejfájás, depresszió, levertség ellen hatékony, de fertőtlenítő hatása révén rovar csípések, zúzódások tüneteinek enyhítésére is kiváló. Virágjából készített tea vérnyomáscsökkentő, fejfájás csökkentő és vízhajtó hatású.
Távol tartja a rovarokat a kertünktől, esztétikailag is pompás látványt nyújt a lila minden árnyalatában pompázó levendula ütetvény. 60-80 cm-re is megnő és akár 20 évig is él. Kora tavasszal vissza kell metszeni, különböző formákra lehet alakítani bokrát. A napos meszes homokos vízáteresztő talajokat kedveli. Nagyüzemileg lepárlással készítenek levendulából illóolajat, amelyből remek parfümök, gyógy és fürdőolajok készülnek. Mivel távol tartja a molyokat, vászonzsákban a ruhásszekrénybe helyezve hasznos segítség a kártevők ellen. De szárítva a lakás bármely részének hasznos és kellemes dekorációja lesz.
Recept: Mentás levendula tea
A menta és a levendula illata íze kiválóan kiegészíti egymást. Mindkettő nyugtató, relaxáló hatású, a nyári mediterráneumot idézi, amit gondolom sokan kedvelnek. Ha tudunk, ne csapvizet hanem mondjuk forrásvizet használjunk az elkészítéséhez, mivel a csapvíz a klór miatt ront az italunk minőségén. Egy egység levendula virághoz 4 egység menta levelet adjunk és vagy meleg de nem forrásban lévő vízben 10 percig áztassuk, (így az aromák jobban kioldódnak, intenzívebb ízvilágot kapunk) vagy hűvös helyen - egy boros pince a legmegfelelőbb hely - több napig áztatva (így viszont a hatóanyagai kevésbé vesznek el), leszűrve, hűtve fogyaszthatjuk. Ízlés szerint mézet cukrot egy kevés citromot vagy citromfüvet tehetünk hozzá.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos