A szemhéjszél gyulladásának két típusát különböztetjük meg. Elülső és hátszó szemhéjszéli gyulladás.
Az elülsőnél a szemhéj külső, bőrrel fedett része és a szempillák mirigyei érintettek. Ennek fő okozója a bőrön található baktériumokkal történő fertőződés.
A hátsó szemhéjszéli gyulladás gyakoribb, ekkor a szemgolyóval érintkező szemhéjfelszín gyulladt, ami a szemhéjat síkositó váladékot termelő Meibom mirigy kóros működése következtében alakul ki. A szemhéjszéli gyulladás legfőbb tünete a szúró, égő viszkető szemfájdalom, ami gyakran idegentest érzéssel társul. Fényérzékenység, fokozott váladékozás de szemszárazság is kísérheti. A váladék fehér színű, gyakran beszárdt jellegű. A tünetek reggel a legkifejezettebbek, napközben a pislogás hatására a panaszok enyhülnek. A szemhéjszél gyulladásának kezelése mindkét típusánál megegyezik.
A legfontosabb a megfelelő szemhéj higiénia.
Langyos tiszta vizes borogatással – fontos a lemosóviz előzetes forralása! – a beszáradt váladékot fellazítjuk, eltávolítjuk. Így az eldugult mirigycsövek ismét átjárhatóvá válnak. A kamilla allergizáló hatása miatt kerülendő. Borogatás után a szemhéjról steril mull lappal a váladékot töröljük le, majd alkalmazzunk enyhe masszázst a szemhéjra a mirigyek működésének elősegítéséhez. Mivel a betegség szemszárazságot is okozhat, konzerválószert nem tartalmazó műkönnyet használjunk néhány napig. Ha a Meibom mirigyek működészavara okozza a belső szemhéjszél gyulladását, a könnyben található lipidréteget is pótló műkönny folyamatos használata javasolt. A szemhéjszél enyhe gyulladása a fenti módon otthon is kezelhető. Azonban visszatérő gyulladások vagy a tünetek súlyosbodása esetén feltétlenül jelentkezni kell szemész szakorvosnál, aki célzott antibiotikus kezelést és gyulladáscsökkentő szteroidok helyi alkalmazását rendelheti el. Fontos a szemhigiénia pontos betartása, mely révén a visszatérő blepharitisek elkerülhetővé válnak.
Dr. Binó Brúnó
szülész-nőgyógyász szakorvos